Tekst: Ines Štefančić

"Putovima bl. Miroslava Bulešića"

U četvrtak, 5. travnja, 180 krizmanika Karlovačkog dekanata hodočastilo je u Istru u pratnji svećenika i vjeroučitelja. Hrvatski blaženik i mučenik bl. Miroslav Bulešić bio je „mučenik krizme“, stoga su svećenici upravo Istru odabrali za zajedničko hodočašće krizmanika.

Prvo smo posjetili Lanišće, župnu crkvu i župni dvor. Dočekao nas je tamošnji dekan preč. Dalibor Pilekić koji nam je govorio o životu i mučeničkoj smrti bl. Bulešića. Vrijeme u kojem je živio mladi svećenik Miroslav Bulešić bilo je za ondašnje katoličko stanovništvo posebno teško, jer partizani nisu dozvolili javno življenje i ispovijedanje katoličke vjere. U župi svetih Kancija, Kancijana i Kancijanile (u Lanišću) 24. kolovoza 1947. godine bila je krizma. Pripadnici lokalne Komunističke partije htjeli su spriječiti krizmu u župi, no nisu uspjeli jer su lokalni mladići štitili ulaz u crkvu. Iako im nije pošlo za rukom spriječiti krizmu, poslije su napali svećenike u župnom dvoru. Dijelitelja krizme, mons. Jakoba Ukmara su pretukli (mislili su da je mrtav pa su ga ostavili pretučenog), a Miroslava Bulešića su ubili. U župnom dvoru se još nalaze tragovi krvi bl. Miroslava, što smo imali priliku vidjeti. Danas je župni dvor otvoren posjetiteljima koji žele upoznati lik i djelo ovoga hrvatskog mučenika.

Sljedeća postaja našeg puta bio je Roč, početak Aleje Glagoljaša. Tamo smo posjetili crkvu sv. Antuna u kojoj se nalazi glagoljaški abecedarij iz 12. stoljeća i crkvu sv. Roka u kojoj se nalaze jedne od najstarijih freski u Istri. Ova mjesta svjedoče o hrvatskoj pismenosti.

Posjetili smo i Poreč, odnosno poznatu Eufrazijevu baziliku u kojoj nam je mons. Milan Zgrablić ukratko objasnio povijest kršćanstva na našim prostorima i važnost ove bazilike.

Svetu misu slavili smo u mjestu Svetivinčenat u crkvi sv. Vinka. Misno slavlje predvodio je naš dekan preč. Dražen Karačić, a propovijedao je mons. Antun Sente koji je krizmanicima govorio o važnosti i dubljem značenju sakramenta svete potvrde.

Na kraju smo posjetili sv. Petar u šumi, odnosno pavlinsku crkvu sv. Petra i Pavla. Ondje nam je fra. Mario Škrtić ispričao ponešto o redu Pavlina i o samoj crkvi i samostanu.

Krizmanici su na ovom hodočašću vidjeli i doživjeli puno više od jedne kateheze, u bl. Miroslavu Bulešiću možemo vidjeti primjer istinskog služenja Bogu i svojoj zajednici. Njegove zadnje riječi bile su: "Moja pobjeda je – oprost!“

© Copyright 2020 župa Presveto Srce Isusovo - Karlovac